logo Aero2Trudny do uzyskania, wolny, nie na zawsze, ale darmowy internet i to w dodatku mobilny. Gdzie? Wszędzie! No prawie, bo w jego zasięgu znajduje się w chwili obecnej 54,1% obszaru naszego kraju, zamieszkiwanego przez 75,9% polaków. Ale pomału, bo jak powszechnie wiadomo nie ma nic za darmo i jest to raczej prawda niezaprzeczalna, skoro więc jedni mają internet za darmo, to ktoś musi za to płacić. W przypadku darmowego internetu oferowanego przez firmę Aero2 bo o tym mowa, płacą nam za niego abonenci Cyfrowego Polsatu. Dzieje się tak dlatego, że wśród warunków przetargu na pewną częstotliwość, był właśnie zapis o udostępnieniu części pasma na powszechny darmowy internet. Tak więc Zygmunt Solorz nie rozdaje darmowego internetu dlatego, że jest filantropem, ale dlatego, że zmuszają go tego warunki przetargu. I dobrze, stratny nie będzie, zwłaszcza jeśli jego spółka dalej będzie rozdawać ten internet w tak zagmatwany sposób w jaki robi to do tej pory. Wyobraź sobie bowiem, że do niedawna, odbiór karty możliwy był jedynie osobiście w biurze firmy w Warszawie (sic!), na szczęście Urząd Ochrony Konsumenta wreszcie do czegoś się przydał i w tej chwili można otrzymać kartę z dostawą do domu, choć jej odbiór w Warszawie nadal jest najprostszym rozwiązaniem – i to nawet jeśli mieszkamy 500 km od niej.

Mapa zasięgu darmowego internetu Aero2
Mapa zasięgu darmowego internetu Aero2

 

Jak uzyskać dostęp do darmowego internetu?

 

Instrukcja nr I (jeśli mieszkasz w Warszawie, lub będziesz w niej w ciągu najbliższych 3 miesięcy):

  1. Udaj się do jednego z trzech punktów dystrybucji (ul. Dzielna 58, Centrum Handlowe Wola Park, ul. Górczewska 124 lub Centrum Handlowe Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 126)
  2. Wypełnij na miejscu wniosek, wpłać depozyt w wysokości 20 zł
  3. Ciesz się darmowym internetem

Instrukcja nr II (dla pozostałych):

  1. Wpłać pieniądze za kartę oraz przesyłkę (dwa różne konta!), razem 27 zł
  2. Wypełnij wniosek on-line
  3. Wydrukuj wypełniony wniosek
  4. Dołącz ksero dowodu osobistego, oraz potwierdzeń wpłaty (dobrze, że nie muszą być poświadczone notarialnie) i wyślij na wskazany adres
  5. Uzbrój się w cierpliwość, bo na kartę czeka się nawet kilka miesięcy

Szczegóły znajdują się na stronie Aeoro2: http://aero2.pl/bdi-2.html

A co zrobić jak już otrzymamy swoją upragnioną kartę dającą dostęp do darmowego internetu? Jeśli chcemy korzystać z niego na komputerze stacjonarnym lub laptopie, musimy się jeszcze zaopatrzyć w modem 3G (koszt około 100zł). Z internetu możemy także korzystać w dowolnym telefonie, smartphonie i większości tabletów (karta, którą otrzymamy to zwykła karta SIM). Warto na koniec wypomnieć o ograniczeniach, bo mogą być dość uciążliwe. Główną wadą tego internetu jest szybkość, która co tu dużo mówić, na dzisiejsze standardy wydaje się być wręcz śmieszna – jest to zaledwie 256 kb/s, a od maja 2012 wzrośnie do 512 kb/s. Kolejnym ograniczeniem jest długość połączenia z internetem, która może wynieść maksymalnie 1 godzinę (po tym czasie zostaniemy rozłączeni i musimy połączyć się jeszcze raz). Darmowy internet będzie dostępny do 21 grudnia 2014 – kiedy to ostatecznie zostanie wyłączony. Pozostaje mieć nadzieję, że do tego czasu internet komercyjny stanieje na tyle, że oferta Aeoro2 będzie wzbudzać jedynie uśmiech, jednak jak na razie wydaje się to być fajną alternatywą i rozwiązaniem w podróży, bo w domu pozostanę jednak przy kablu.

2 komentarze


Chcesz skomentować?

Comments RSS and TrackBack Identifier URI ?

Serio to działa?

19 kwietnia 2012 12:52

Tak, działa 😉

20 kwietnia 2012 16:36

Comment now!
Trackbacks